Вкаменелости на риби, които доказват как еволюцията променя света. Вкаменени риби от преди около 375 000 000 години може да са били в състояние да използват перките им, за да се подкрепят в дъното на езера или дори да излязат извън водата. Един американски изследователски екип използва CT сканиране и изображения – софтуер за наблюдение на формата и структурата на перките, докато все още обвита в околните скали. Структурните промени в ребрата, включително липса на симетрия, която дава възможност за оглед в ръка като „огъване“, вижда се как с времето на гръбначни еволюция е променяла рибите. Този процес обърна на опаки информацията на учените за връзката и обвързаността на рибите и днешните четириноги животни. Изследователите са открили няколко тенденции, които водят до образуването на цифри като същества и започва да се развиват крайници, годни за ходене по земя. А изкопаеми вкаменелости на перка от младежката Sauripterus taylori, късен девон риба с примитивни черти на четириногите реконструкция. Изпълнител на tetrapodomorphs:
От горе до долу Sauripterus taylori, еустеноптерони foordi и Tiktaalik roseae. Еволюционната история на плавник. Гръдни перки са разположени от двете страни и са еквивалентни на предните крайници на четириногите, група от гръбначните животни, който включва днешните земноводни, влечуги, птици и бозайници. Таза или коремни перки обикновено са разположени под и зад гръдни перки и са еквивалентни на задните крайници на четириноги.
И така на практика силните перки доказват, че рибите някога са можели да излизат на сушата. Вкаменелостите, които се откриват днес могат много да разкажат за видовете, които населявали някога езерата и водоемите. Интересно е обаче след много милиони години какво ще откриват като останки от нашата епоха, от ерата на човекът, който се е намесил във всяка екосистема!
Това сподели: blif.news
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Виж повече на : ribari.net