Какво трябва да знаем за тежестите?

Ribari.net. Какво трябва да знаем за тежестите?


Ribari .net. Какво трябва да знаем за тежестите?

Това е един от основните елементи на риболовната линия, без които не може. Важно е да се отбележи, че оловото не само изпълнява основната си функция като тежест за замятане и потапяне на стръвта. Тя подпомага процеса на засичане в момента на поемането на стръвта от рибата. Тъй като в повечето случай рибата се самозасича, това означава, че формата и размерът на тежестта би трябвало да оказват сигурна опора за куката, за да може тя здраво и надеждно да се забие дори и ако устните на рибата са по-твърди.
Ако линията е балансирана правилно, рибата няма почти никакъв шанс и е абсолютно сигурно, че ще се закачи на куката ни. В зависимост от своята форма тежестите изпълняват различни функции. Тези с плоска и ръбеста форма нямат аеродинамична форма и не летят добре.

Подходящи са за линии и монтажи, при които е необходимо да има твърда връзка между тежестта и куката. В този случай тежестта играе ролята на засечка. Освен това те са подходящи и за риболов на течение. Ако формата на тежестта е тумбеста или овална, то безпроблемният и лек полет при замятане е гарантиран. Специално за далечни замятания се използват тежести с издължена и гладка аеродинамична форма, оказваща минимално съпротивление във въздуха. Точно такава е тази форма, която в Англия наричат „тед пол ледс” . Може да се използва както за далечни разстояния, така и за предотвратяване на оплитането на линията, което е характерно за някои монтажи – например хеликоптер.

При този монтаж телената халкичка на тежестта е издължена и покрита с шлаух от силикон. Монтира се точно след точката на закачане на повода и му позволява свободна ротация. Така оплитането се намалява до минимум и позволява максимално да натоварваме пръчката. Тежестите с формата на попова лъжичка спадат към групата на максимално предпазващи линията от оплитане. Ако след дълъг и напрегнат нерезултатен ден извадите монтажа си без нито едно пипване, най-често причина за това е именно оплитането му.

За да се избегнат подобни отрицателни емоции, английските риболовци са разработили своя система с интересното име антитейнгъл. При тази система за утежняване оловната тежест е прикрепена към дълъг силиконов шлаух или пластмасова тръбичка, през която минава основното влакно. Привързването на повода става чрез вирбел без карабинка. Основната цел на тези приспособления и елементи на линията е да се предпази монтажа от оплитане. Важно е дължината на повода да не надвишава тази на шлауха или тръбичката. Тежести от такъв тип може да се монтират както статично, така и подвижно, като това зависи от предпочитанията и изискванията и условията на самия риболов и водоем.

efekt-2.com

При втория вариант е достатъчно само да нанижем парче силиконов шлаух над вирбела, който свързва основното влакно с повода. По такъв начин се предотвратява прекия контакт на двете влакна. Полезно е да знаете, че много по-лесно бихте могли да уловите шаран именно с подвижно, отколкото с фиксирано олово. Причината е, че по време на всмукването на стръвта рибата няма да усети подозрително съпротивление. Някои от реките и каналите предлагат отлични перспективи за риболов на дъно. Ако реката е голяма обаче, има доста проблеми, които не са лесни за преодоляване – ако има плавателни съдове, те образуват големи вълни, течението също е силно и игнорирането им не е проста работа.

Тежестта трябва здраво да се закотви на дъното и да поддържа линията абсолютно опъната. Най-често използваните форми на тежести при риболов на река са както вече споменахме плоските и ръбестите. Колкото по-силно е течението, толкова по-голяма трябва да е тежестта. Адекватното положение в случая е към правилно подбраната тежест да приложим и подходящ монтаж. Това ще ни осигури допълнителна сигурност дори и при най-драматични условия.
Източник: hunter.bg
Ние от ribari.net се надяваме, че сме Ви били полезни.

Ако статията Ви е харесала може да я споделите:

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук