Риболовът с харпун е нехуманен и брутален, макар да си има своите любители. Тези така наречени любители, които използват сезонът когато рибата се крие в тръстиките за да хвърли своят хайвер и са в плитчините на водоемите се превръщат в най-жестоките бракониери.
Клането е ужасно и може да се сравни само с масово изтребление. Рибата е с ограничена възможност за да се спаси, а харпунджиите правят огромни удари без да се замислят за популация, без да се замислят за еко катастрофата, която причиняват водени единствено жаждата си за кръв и как да напълнят чувалите с риба и стреля се по всичко дето мърда без подбор, без жалост, без милост.
По света този вид риболов е урегулиран по морета и океани също, но за жалост границата тук се преминава, а виновни няма, задържани също трябва да има наредба, с която да се забранява в определени времеви диапазони както и определените видове риба за да се предпази малко поне природата . Ако има текстове в закона, които да криминализират по-строго дейността на бракониерите тогава и борбата с тях ще е по-малка.
Само глоби не са достатъчни за безразсъдните риболовци използващи мрежи, капани, харпуни, електрически въдици и всичко извън закона. Трябва да има закон, който да казва кое и кога е позволено, а другото да бъде строго наказуемо. Сега имаме безводие, ако имаше закони, с който тези или този, които е допринесъл до унищожаване на определени видове риба може и да има наказани.
Всички ние трябва да променим отношението си към природата, тя не ни е бащиния и сме длъжни да я съхраним за идните.
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Виж повече на : ribari.net
Абсолютно идиотско и некомпетентно изказване !
Това е най тъпото нещо което можеш да напишеш господин … не знам кой си. Да сравниш лова на риба с харпун със другите пособия посочени по горе и то слагайки ги под общия знаменател на „извън закона“, бих препоръчал първо да се запознаеш с него.
Чл. 35. (1) Забранява се стопанският и любителският риболов в обектите по чл. 3, ал. 1 със следните уреди,
средства, принадлежности и приспособления:
Така, горепосочения член 3 гласи следното :
Чл. 3. (1) Рибностопански обекти са:
1. естествени води и водни обекти – по смисъла на Закона за водите; вътрешните морски води, териториалното
море, прилежащата зона, континенталният шелф и изключителната икономическа зона на Черно море и
българският участък на р. Дунав – по смисъла на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и
пристанищата на Република България; всички останали реки и стари речни корита, крайморските,
крайдунавските и вътрешните езера и блата;
И сега да се върнем на същия чл. 35 ал.2
(2) (Изм. – ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Забраната по ал. 1, т. 5 не се отнася за любителски риболов във водите на
Черно море. Условията и редът за извършване на любителски риболов с харпун се уреждат с наредбата по чл.
15, ал. 1.
Не говори глупости ако не си запознат, а и да таргетираш точно любителски лов с харпун, вместо индустриалния риболов, звучи лобистко , некоретно и дори нагло. Само да отбележа, че предвид къде намирам статията, хубаво е да се научиш да пишеш грамотно, но какво ли се очаква предивд колко се познава материята.
Поздрави.