10 неща, които никой не ви казва за риболова всеки ще премълчи тези факти.
От миризмите до привлекателните неща в риболова, или всичко онова, което никой не ви казва преди да се присъедините към гилдията на риболовците
Риболовът, може би, е най-популярният спорт в България, но повечето хора си нямат понятие какво всъщност се случва на брега на реката, язовира или морето.
Разбира се, обикновеният българин има редица предубеждения за риболова. Той е скучен. Винаги вали. Само старците ходят за риба. Винаги трябва да се пази тишина. Ако хванеш нещо, то почти винаги е малка рибка (все пак са чували са и легендите за сомовете исполини, които са накрали да побелеят косите на не един или двама водолази).
И така, за да разбием всякакви митове и тайни, ето ви нашите десет неща, които всеки трябва да знае преди да се запали по риболова.
1. Всичко в риболова смърди
Рибата смърди. Вашата стръв смърди – независимо дали е старо синьо сирене, лепкави червеи, рибни пелети или люти протеинови топчета. Риболовците вярват, че колкото по-отвратително мирише стръвта им толкова по-апетитна хапка за рибите е тя. А, ако имате и късмета да хванете риба – след това и кепчето ви ще се усмърди (особено ако го оставите да изсъхне на слънце). Дрехите ви и те съвсем скоро ще започнат да смърдят, ако си бършете ръцете от крачолите на панталона. За капак и вие ще започнете леко да понамирисвате. Неизбежно е, колкото и да се стараете да поддържате чистота!
2. Ще се превърнете в стереотип
И то по такъв начин, по какъвто не сте си представяли преди да хванете въдица в ръка.
Първо, вече никой няма да ви вярва, дори и да представяте като доказателство снимков материал. „Photoshop“, ще си помислят те, с недоверчива усмивка на уста преди да ви попитат дали на път за вкъщи сте минали през някой рибарски магазин (независимо дали на път имате такъв).
И след като тези шеги отшумят, вие ще се превърнете в обект на други майтапи с двояк смисъл. Относно вашият мерник, или пък дължината на риболовния ви „прът“. Неща, за които всеки риболовец (особено мъж) послъгва. Ще се наложи на чувате подигравателната класика – „Беше толкова голям“.
Ще се уловите, че прекарвате твърде много време в обясняване на принципа „хвани-пусни“ на хора, които риболова им е чужд, докато те поклащат глави и ви казват, че „не виждат смисъла“. Колкото и търпеливо и убедително да обяснявате, че връщате уловената риба във водата, за да може да я срещнете като достоен противник и в утрешния ден. Винаги ще се сблъсквате с недоверие подсилено с поклащане на глава.
3. Най-доброто време е привечер
Като начинаещ, ще загубите прекалено много време в търсене и чакане на рибата през деня. Никой няма да ви каже, че трябва да отидете на водоема след работа и да стоите докато падне мрак. Рибите обожават точно този времеви диапазон, особено в слънчевите летни дни. Това време е известно с термина „Часът на вълка“.
Ранните утрини също са добри, но тогава с нарастването на деня риболова се влошава, а с падането на мрака риболова става все по-силен.
4. Скаридите са невероятна стръв
Всички риболовци прекарват живота си в търсене на най-добрата стръв; този феромон с рибен аромат, който ще накара всички трофейни шарани и щуки сами да излизат на брега в краката ви. Много рибари прекарват часове в кухнята приготвяйки магически рецепти, докато други купуват най-скъпите примамки от магазина, и едните и другите надявайки се това да им донесе някакво предимство.
След години използване на сладки царевици, хляб, червеи, топчета, пелети и какво ли още не, някой ще ви предложи да използвате скариди. И, о, чудо! Вече сте в играта. Това наистина е най-добрата стръв.
5. Плажният риболов не е за начинаещи
Ако искате бързо да се откажете от морския риболов опитайте риболов от плажа. Освен ако не сте невероятен късметлия (с четирилистна детелина в задния джоб) и не изберете правилния плаж, в правилния сезон, в правилния момент на прилив/отлив и лунна фаза, ще откриете, че той е голяма загуба на време.
Вместо това опитайте риболова от кей или пристанище. Там винаги се навъртат доста любопитни и гладни риби. Освен това там ще има и десетки колеги, от които можете да копирате стръв и подход. Пуснете вашата стръв във водата и чакайте да дойте и вашият ред. Трябва ви само малко търпение.
6. Не трябва да сте перфектни за да ловите на муха
Да ловите с мухарка е един от най-трудните методи на риболов. Особено ако слушате някой инструктор-мухар. Не, че те нямат право – добрата техника ще ви даде предимство в дългосрочен план, като ще ви позволи да мятате цял ден без да се уморите и винаги на желаното място. Ключовото нещо за начинаещия мухар е да усвои достатъчно техника, така че да може да излъже риба на 10-20 метра от брега. Ако трябва да пренебрегнете няколко „стилистични мухарски правила“ само за да достигнете дистанцията – направете го. (Запомнете: ако си мислите, че вие не можете да замятате, изчакайте малко за да видите някой друг риболовец, който със сигурност мята по-зле от вас.)
7. Риболовът на шаран не е просто риболов
Мнозина риболовци са обсебени от шарана и мислят, че единствения начин да го уловят е да направят огромен бивак на брега на водоем и в който се знае, че държи огромни риби. Те ловят с три или четири въдици, поставени на стойка, с настроени сигнализатори и суингери, замятайки своите примамки на екстремни дистанции по над 200 метра. И разбира се, те фундаментално грешат.
Езерата, язовирите и реките са пълни с прекрасни риби, които заслужават вниманието на всеки риболовец – червеноперки, каракуди, костури, платики и кленове. Разбира се, да добавим и платиките.
8. Има нещо повече от улова на риба
Улова има значение, разбира се, но ако отидете на риба с единствената мисъл да уловите нещо, вие пропускате много. Вие сте сред природата, седнете на едно място и съзерцавайте пейзажа около вас. Изучавайте хабитата, разберете къде са рибите, и ако е възможно след това ги накарайте да се хранят. Ако ловите правилно, най-вероятно ще хванете риба; а, ако не хванете – ще останете с удовлетворението, че сте направили всички възможно.
9. Повечето риби мога да бъдат хванати в краката ви
Трофейните риби, които риболовците хващате много често кълвът точно в краката им. Така че не е нужно да покривате някакви олимпийски кастингови стандарти за дистанции над 200 метра. Вместо това се опитайте да бъдете невидими на брега. Ще се изненадата колко е трудно това – да стоите безмълвно и неподвижно. Веднъж щом успешно приложите тази тактика ще видите и рибата, която особено сутрин и привечер плува спокойно по край брега. Запомнете: спокойната риба се храни уверено и е много по-лесна за улавяне!
10. Веднъж „зарибени“ по риболова останалите спортове ще ви станат безразлични
На всеки се е случвало когато като новак в риболова подхождайки към водоема види изскачаща риба на повърхността, или клен, който поглъща гладно буболечки, сом, който лакомо всмуква жаби от повърхността… Нещо вътре в него се преобръща необратимо! Това е! Вече сте риболовец, и без значение колко често ще ходите за риба и колко риби ще улавяте тази тръпка няма угасене. Тази лудост не се лекува. Вие сте уловени!
Източник: spinning-mania.com
Надяваме се, че сме Ви били полезни!
Виж повече на : ribari.net