Във водоемите под слоя лед рибите не са сами. Огромно количество различни по вид водни безгръбначни също зимуват под снежната шуба, която прекрасно ги “сгрява” в студа – дори температурата на въздуха да достигне –30 градуса, водата под кората лед винаги остава с градус над нулта. Тези условия са напълно достатъчни за организмите, които служат за храна на рибите.
Много водни безгръбначни остават жизнени през целия зимен период, като активността им спада само с 20-25 % в сравнение с лятото. Безгръбначните животни могат да водят активен живот под леда само на местата, които не замръзват до дъното и където има достатъчно дълбочина. Там, където остава малък слой подледна вода, температурата й е по-ниска, отколкото в придънните слоеве на по-дълбоките места. С настъпването на студовете водните безгръбначни напускат крайбрежните плитчини и се настаняват в по-дълбоките места. През зимата под слоя лед, макар и по-бавно, отколкото през лятото, личинките на много насекоми продължават да се развиват. И разбира се тези активни през зимата водни безгръбначни стават източник на храна за рибите, които не спират да се хранят с настъпването на студовете. Ето някои от най-разпространните водни безгръбначни.
Гамарус (мормиш)
Това широко разпространен и многочислен вид. Ако тялото на гамаруса е в зелени оттенъци, животното е здраво и живее в добри условия, ако е оранжево или червеникаво, значи е болно и скоро цялата му популация във водоема ще загине. Характерна особеност на гамаруса е способността му да се движи полегнал настрани, като странично сплеснатото му тяло непрекъснато се свива и разгъва. Предпочита чиста проточна вода. Крие се под камъни, парчета кора, в струпвания на разлагащи се растения. През измата се завира в дънния грунт, където изкарва зимата. В студените дни на годината служи за храна на почти всички видове риби. Сред риболовците това безгръбначно е известно още и като мормиш, откъдето е дошло и наименованието на известните на всички изкуствени примамки – мормишките. Ако не намерите истински гамарус, може да използвате Добавка Traper EXPERT – 100 г, която ще направи вашата захранка неустоима в студа!
Ручейник
Още един много разпространен вид. Личинката на ручейника прилича на гъсеница, на края на тялото си има две кукички на лъжливи крачета. Повечето личинки строят къщички от песъчинки, камъчета и растителни остатъци. Те се придвижват бавно и непохватно, дължината на къщичките им достига 3 см. Ручейниците се срещат в най-различни цветове – от светло сиво до черно, понякога се срещат зеленикаво-кафяви. Обитават крайбрежната зона на водоемите. През зимата личинките без проблем преживяват недостига на топлина и кислород в своите уютни къщички на дъното или сред растенията, откъдето безжалостно ги извличат гладните зимуващи дънни риби (шаран, мъздруга, платика, лин, костур, каракуда и др.).
Вердевас и хирономус
Червените личинки на комара са още едно желано от рибите лакомство. Тялото им е членестообразно в различни оттенъци на червеното. Колкото по-интензивен е цвета, толкова по-възрастни са личинките. Те рядко достигат над 2 см на дължина. Плуват с характерни движения – тялото им се извива на различни страни и така на тласъци се движат напред. Често образуват големи струпвания в тинята на водоеми с гниеща по дъното растителност. Едрите личинки, които у нас риболовците наричат вердевас, се използват в риболова като стръв, закачана на куката. Дребните личинки, наричани хирономуси, се използват в качеството на захранка, омесени с глина или в чист вид. При покупката на вердевас и хирономус от магазина обръщайте внимание на цвета им. Ярко-червеният цвят говори, че личинките са от водоеми с добри за развитието им условия или са грамотно развъдени изкуствено. Рибите предпочитат ярко-червените личинки. Тези личинки са активни целогодишно и са прекрасна храна за всички видове риби, преимуществено за придънните видове.
Има и още много други видове безгръбначни – дафния, босмина, хидорус, лентодора, артемия, стрекоза, циклоп и т.н. И всички те служат за храна на рибите през зимата. А през пролетно-летния период ролята им като източник на храна е още по-голяма. Накратко, ако сме наясно с какво и къде се хранят рибите, остава само да им предложим съответната стръв и… да ловим!
Източник: blog.ribomania.com
Виж повече на : ribari.net